Esat Uluumay Kimdir?

1939 yılında Bursa’da, baba tarafından Debbağ Şeyhlerine, anne tarafından Orhangazi Han’a dayanan bir soyun evladı olarak dünyaya geldi. İlk orta ve lise eğitimini Bursa’da tamamlayıp,yüksek öğrenim için gittiği İstanbul Üniversitesi İktisat fakültesinden mezun oldu.32 yıl özel sektörde üst düzey yöneticilik yaparken 1963 yılında Bursa Kılıç Kalkan derneğinin kurucuları arasında yer aldı.1976-1997 yılları arasında başkanlığını yaptığı Dernek pek çok Uluslararası festival ve yarışmalarda dünya birincilikleri aldı.Hatta 1996 yılında Dünya Folklor Olimpiyatlarının düzenlediği Djon Festivalinde son 50 yılın birincileri arasında düzenlenen yarışmada şampiyonlar şampiyonu oldu.Bütün bunlar olurken Türk halk kültürünün güzellikleri karşısında büyülenen Esat Bey, Osmanlı Halk kıyafetleri ve takıları konusunda yeterli bir kaynak olmadığını fark etti.Ve bu konuda derlemeler ve bugünkü koleksiyonu oluşturan biriktirmeleri yapmaya başladı. Anadolunun 7 bölgesinden arkadaşlarıyla 1981 yılında Anadolu Folklor Vakfını kurdu.
1984-1994 yılları arasında Bursa Müzeleri ve Eski Eserleri koruma derneği başkanlığını yaptı.1998-1999 yıllarında Bursa Atlı Spor kulübü başkanlığını yaparken,yoğunlaştığı bu konuda da topladığı antik at malzemeleri,Askeri müzede dahi bulunmamaktadır.Uzun yıllar milli güreş ve milli binicilik hakemliği de yapan Esat Uluumay; Bursa Araştırmaları Vakfında yön.kurulu üyeliği ile Nuri Erbak vakfı mütevelli heyeti üyeliği yapmıştır.

Bursa ve İstanbul’da çeşitli folklor ve etnografya sergileri düzenledi ve konferanslar verdi.Bursa Kent Müzesi açılışında danışmanlık yaptı.Çeşitli radyo ve televizyonlarda sohbetleri yayınlanan Uluumay’ın, TRT nin kanallarında yaşamı ve yaptığı işlerle ilgili belgeselleri yayınlandı.
1983 yılında İstanbul’da Avrupa konseyinin 18. Sanat Sergisi kapsamında Anadolu Medeniyetleri Sergisinde ,İstanbul Türk İslam eserleri müzesinde 22 kıyafeti ,aynı serginin Topkapı Sarayı ayağında Çağlar boyu takı sergisinde koleksiyonundaki 200 halk takısı sergilendi.1985 yılında İstanbul Türk İslam Eserleri Müzesinin Etnoğrafya bölümünün kıyafetlerini düzenledi.

1992 ‘de İspanya’nın Sevilla kentinde Expo-92 fuarında T.C Devlet bakanlığının isteği üzerine takı koleksiyonundan nadide parçaları sergiledi.
Yine 1992 yılında Bursa Yıldırım Belediyesinin isteği üzerine daha köy tanınmamışken Bursa Cumalıkızık köyünde bir etnografya müzesi kurdu.Anadolu Folklor Vakfı ve Uludağ Üniversitesi iş birliği ile 2 kere “Bursa halk kültürü sempozyumu” düzenledi.Sempozyumdan Bursa’ya 5 ciltlik eser kazandırılmasına öncülük etti.

Nihayetinde 1960 yılından itibaren tutku halinde topladığı koleksiyonlarını Eylül 2004’de “Uluumay Osmanlı Halk Kıyafetleri ve Takıları Koleksiyonunu” Vakıflar Genel Müdürlüğüne ait Şair Ahmet Paşa Medresesini bakanlar kurulu onayı ile Bursa Valiliğinden tahsis onayı ile alıp; 600 yıllık Osmanlı İmparatorluğunda yaşamış halkların kıyafetlerinden yaşam kültürlerini anlatan objelerine ve halk takılarına binlerce eşsiz eseri sergilemeye başladı .Her 10 yılda bir anlaşması yenilenen medrese bu koleksiyona dar geldiği için çeşitli depolarda tutulan diğer eşyalar da sergiler vasıtası ile halka ulaşmaya devam ediyor.

16 Eylül 2018 de kaybettiğimiz Esat Uluumay, yaptığı tüm bu halk kültürü çalışmalarını hiçbir karşılık beklemeden tamamen ülkesine olan sevgisi sebebiyle yapmıştır.

Şimdi evlatları onun bu eşsiz mirasını gelecek nesillere aktarmak için var güçleri ile çalışmaktadırlar. Koleksiyonerlik belgesini devralan Feyza Uluumay Gökalp vakfın şimdiki yönetim kurulu başkanlığını da yürütmektedir.